Music Man | The Sound of Music | Singing in the Rain
My Fair Lady | The King and I | Grease | Les Misérables Beauty and the Beast | Jesus Christ Superstar | Miss Saigon Tanz der Vampire | Jekyll and Hyde | Spamalot
Robert Jindra – dirigent
Adam Plachetka – basbaryton
Kiri Te Kanawa, Renée Fleming, Natalie Dessay, José Carreras, Thomas Hampson, Bryn Terfel… Všechny tyto operní superstar spojuje mimo jiné vřelá láska k žánru, který ještě dnes leckterý milovník klasiky považuje za pokleslý či bytostně úpadkový. Jak ale jmenovaní umělci – a zdaleka nejen oni – v posledních desetiletích svými pódiovými i nahrávacími projekty dokázali, muzikál si své místo na slunci rozhodně zaslouží. Konečně, klasikové broadwayského hudebního divadla, jakými jsou George Gershwin, Jerome Kern, Irving Berlin, Cole Porter či Richard Rodgers si už dávno vydobyli své místo v dějinách vedle velkých skladatelů symfonií a slavných oper. Mnohé muzikálové tituly Kurta Weilla, Stephena Sondheima a Leonarda Bernsteina navíc běžně zařazují do svého repertoáru i operní divadla, protože sem díky svým kvalitám zkrátka patří. Takže – proč se nevydat na Broadway v klasickém balení také u nás?
Jednoho našich z nemnoha světově úspěšných operních pěvců, basbarytonistu Adama Plachetku, lákal muzikál už dlouho. Když proto v roce 2017 vydal CD s názvem „Impossible Dream“, na kterém si za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu a dirigenta Tomáše Netopila zazpíval největší broadwayské hity padesátých a šedesátých let, snadno přesvědčil i velmi skeptické posluchače, že má k tomu žánru stylově i svým přirozeným naturelem opravdu blízko. Nahrávka i její koncertní podoba v pražském Fóru Karlín sklidily zasloužený úspěch, a bylo tedy jen otázkou času, kdy Adam Plachetka na pomyslnou Broadway znovu zavítá. A stane se tak už brzy. Dne 22. dubna 2022 se pachatelé – neboli pěvec spolu s rozhlasovým orchestrem – opět vrátí na místo činu, aby tu během koncertu „Na Broadway s Adamem Palchetkou II“ slavnostně uvedli do světa další muzikálové cédéčko. Dirigentem bude tentokrát Robert Jindra, a návštěvníci se mohou těšit na další písně z děl tvůrců, působících ve světě hudebního divadla od dvacátých let dvacátého století až do současnosti.
Nejstarší generaci broadwayských skladatelů bude zastupovat Nacio Herb Brown. Jeho jméno možná nebude povědomé ani mnoha skalním příznivcům žánru, přestože jeho nejslavnější píseň určitě dobře znají. Hit „Singing in the Rain“ pochází z roku 1929, a jak dokazuje například jeho česká verze s textem Jiřího Voskovce a Jana Wericha, svět dobyl už dlouho před druhou světovou válkou. Skutečnou nesmrtelnost mu ale zajistil až stejnojmenný film z roku 1952 s nezapomenutelnými tanečními kreacemi Gena Kellyho. Na koncertě zazní nejen ikonická píseň, ale i další song „Make ´em Laugh“ a předehra z filmového muzikálu, kterou stejně jako všechna ostatní hudební čísla tohoto koncertu instrumentoval Lukáš Sommer. Předehra z díla Kiss me, Kate z roku 1948 připomene legendárního Cola Portera, a ke svému oblíbenci Richardu Rodgersovi, jenž dostal na předchozím CD největší prostor, se Adam Plachetka opět vrátí v písních „Something Wonderful“ z muzikálu The King and I z roku 1951 a „Edelweiss“ z The Sound of Music z roku 1959. Ke slavným titulům padesátých let samozřejmě patří i My Fair Lady (1956) Fredericka Loeweho, zastoupená na koncertu předehrou a písní „With a Little Bit of Luck“, a The Music Man (1957) Mereditha Wilsona, proslavený šlágrem „Seventy-Six Trombones“.
Se šedesátými léty se pojí konzervativně laděný titul Hello Dolly Jerryho Herrmana z roku 1964, který připomene předehra, zatímco s rokem 1970 přichází jedna z prvních rockových oper Jesus Christ Superstar Andrewa Lloyda Webbera. Adam Plachetka si z ní vybral písně „Pilate’s Dream“ a „Herod’s Song“. Jen o rok později spatřil světlo světa muzikál Grease Caseyho Warrena, který zná naše publikum pod názvem Pomáda zejména z jeho filmové verze z roku 1978. Pamětníci si určitě vybaví i píseň „Beauty School Dropout“. Další muzikálový fenomén se narodil v Evropě, respektive v Paříži, kde si svou premiéru v roce 1980 odbyly Les Misérables Clauda Michaela Schonberga. Z nich uslyšíme slavný výstup „Master of the House“. Další autorův titul představuje Miss Saigon (1989) s písní „Bui Doi“. Pozoruhodným evropským muzikálem je i Tanz der Vampire (1997) autorů Jima Steinmana a Michaela Kunzeho. Z angličtiny do němčiny zde Adam Plachetka přejde v písních „Gott ist tot“ a „Unstillbare Gier“. K filmovému muzikálu se pěvec vrátí v „Evermore“ Alana Menekena ze snímku „Beauty and the Beast“ z roku 1991. Koncert uzavřou dva songy z děl z přelomu tisíciletí: „This is the Moment“ Franka Wildorna z „Jekylla a Hydea“ (1997) a „You Won’t Succed on Bradway“ ze Spamalotu Johna Du Prez a Erica Idlea (2005).