Kolik strun má 50 pianin? Jaký zvuk vznikne, když naladíte každé jinak a necháte na ně hrát 50 klavíristů současně? Smělá vize, kterou by leckdo opustil jako nerealizovatelný sen. Nikoliv však rakouský skladatel Georg Friedrich Haas, který na jejím základě složil monumentální skladbu nazvanou 11 000 strun pro padesát do kruhu uspořádaných a mikrotonálně naladěných pianin. Aby toho nebylo málo, doplní je instrumentální ansámbl. Premiéra výjimečného díla se konala v srpnu 2023 na festivalu v severoitalském Bolzanu. Po provedení na začátku listopadu 2023 na festivalu soudobé hudby Wien Modern nyní 11 000 strun míří do Prahy. Dvojí provedení na Pražském jaru ve Fóru Karlín posluchačům umožní posadit se mezi hudebníky, doslova dovnitř dění a nechat se pohltit těmito opulentními zvukovými kreacemi. Neopakovatelný zážitek.
Když v pozici rezidenčního skladatele Prague Offspring přijel v roce 2023 Georg Friedrich Haas do Prahy, jednalo se o jeden z vrcholů festivalu. Rakouský autor se počítá mezi žijící klasiky a jednoho z nejdůležitějšího tvůrců mikrointervalové hudby současnosti. Nevyhýbá se politickým a společenským tématům a spolu se svou manželkou, spisovatelkou, performerkou a BDSM koučkou Mollenou Williams-Haas se ve svých dílech vyjadřuje k tématům, jako je sexualita, alkoholismus a nacistická historie Rakouska. Monumentální skladbu in vain, která Prague Offspring v podání Klangforum Wien v roce 2023 uzavírala, složil jako reakci na vzestup krajní pravice v Rakousku a současně se tak vyrovnával s minulostí vlastní rodiny. „Všichni, kdo patří ke scéně současné hudby, považují in vain za jedno z mála již uznaných mistrovských děl pro 21. století. Jakmile z něj lidé slyší minutu, touží po pokračování,“ řekl sir Simon Rattle, když skladbu uváděl s akademií Berlínských filharmoniků. Podobně jako in vain, ale ve větším měřítku, i 11 000 strun pracuje s neustále se transformujícími vlnami zvuku a nekonvenčním laděním nástrojů.
Klangforum Wien založil skladatel a dirigent Beat Furrer v roce 1985. Soubor od té doby zásadním způsobem ovlivňuje podobu současné hudby. Úzce spolupracuje s těmi nejlepšími skladateli z celého světa a formou objednávek podporuje vznik nových děl. Během téměř čtyřiceti let své existence Klangforum Wien získalo pozici jednoho z nejrespektovanějších světových ansámblů specializovaných na soudobou hudbu a rozrostlo se ve významnou instituci s celou řadou aktivit od vlastních velkorysých projektů přes spolupráce na často celovečerních multimediálních dílech až po edukativní projekty. Diskografie souboru zahrnuje více než sedmdesát CD, ansámbl premiéroval přes pět stovek nových skladeb včetně řady dnes již ikonických děl. Je pravidelně zván nejvýznamnějšími světovými festivaly a koncertními domy v Evropě, Spojených státech a Japonsku, získal četná ocenění, pracuje s vynikajícími sólisty. V letech 2021–2024 je rezidenčním souborem Prague Offspring.