Probudili v sobě nezastavitelnost a po 5 letech míří do Prahy.
Angličtí ARCHITECTS se za bezmála 20 let stali jednou z vůdčích metalcorových kapel, která se se svým neustávajícím skladatelským procesem a především přístupem co desku posunuje dál. A s ní samozřejmě i celý žánr, který už dávno vyměnil kluby za haly. Fanoušci si v únoru po 5 letech budou moci opět užít jejich klubový koncert, kde se představí i kanadská senzace SPIRITBOX.
18:00 otevření dveří
19:30–20:00 – Loathe
20:20–21:00 – While She Sleeps
21:30–23:00 – Architects
VYPRODÁNO – na místě již nebudou žádné vstupenky k prodeji
Na začátku, když je v roce 2004 v Brightonu zakládali bratři-dvojčata Dan a Tom Searleovi, na scénu vlítli divokým core mixem, jenž silně čerpal z progresivity a neurvalosti The Dillinger Escape Plan. Chaotický math hardcore a složitou djent rytmiku u nich ale obrousil čas a se zapojením arénové hymničnosti a rockového drivu zvítězila naopak rovnováha mezi melodičností a úderností, kterou po opuštění Century Media při vydání šesté desky „Lost Forever // Lost Together“ pro Epitaph Records dosáhli celosvětového uznání, které ARCHITECTS vydrželo dodnes. Metalcore trůn byl tímto dobit.
Jenže krátce po vydání následovníka „All Our Gods Have Abandoned Us“ v roce 2016 zemřel po třech letech života s rakovinou kůže hlavní kytarista a autor hudby Tom Searle. Namísto pádu ale následující roky pro ARCHITECTS znamenají vzestup, neb přijmutím statusu arénové kapely vylepšují vzorec.
Znásobují refrény, přidávají velkolepost, dokonce odkazy své minulosti a na chvíli do svého zvuku přidávají i orchestrální podmazy. Nikdy se ale nezastavují a snad po vzoru svých vrstevníků Bring Me The Horizon na posledních dvou deskách zefektivnili psaní písní, ještě více vypilovali produkci a zdůraznili velkolepé prvky. A právě posledními dvěma alby ARCHITECTS vytvořili jedny z nejlepších ‚arénových metalových desek’ posledních let, které rockovějším švihem a industriálním drnčením, aniž by ztráceli svou energičnost, kapelu v oblibě posunují stále výš.
Poslední deska „The Classic Symptoms of a Broken Spirit“ navíc po covidové době vznikla hodně v daném okamžiku a navzdory názvu se bere méně vážně než díla ostatní. Searle tu také staví temnější témata na hlavu a dělá si legraci i z konce světa. „Opravdu bojuji s myšlenkou, že bych se příliš zabýval negativními věcmi,” říká. „Je pro mě opravdu těžké se od těch témat odpoutat. Mám ženu a dvě děti, které miluji, a práci, kterou miluji. Na osobní, povrchní úrovni jsem v superprivilegovaném postavení – to ale neznamená, že jsem z dětství nevyvázl bez jizev a neurotického chování. Pořád mám mysl, která má svou temnou stránku, pořád se bojím o budoucnost. A naše alba jsou mi příležitostí, jak se s tím vypořádat a můj způsob terapie, jak se negativních věcí v životě zbavit.”
Je to také diskuse, kterou se Carter snaží vést na pódiu. Zejména kvůli temnotě, co v kapele zůstala po tragickém odchodu Toma, zakládajícího člena a Danova bratra. Od té doby ztráta blízkého přítele podbarvuje velkou část jejich tvorby, ale nyní na „The Classic Symptoms…” vymítají své démony a oslovují fanoušky v jiném světle. „Tahle deska je spíš večírková,” uzavírá Carter. „Máme v kapele už dobrou atmosféru a Toma spíše oslavujeme, než abychom byli příliš skleslí.“
Proto už tu jsou i myšlenky na jedenácté album, na němž se ARCHITECTS chtějí opět posunout dál a být o desku napřed před ostatními. „Pokud si myslíte, že jste nejlepší, už se o to nesnažíte. Dál chceme být inovátory,” komentuje Carter a dodává, „Nic se nemůže pokazit, pokud děláte to, co cítíte jako správné.”
V roli předkapel bude kanadská senzace SPIRITBOX a liverpoolští LOATHE.